Ker si kakovostnega zdravstvenega varstva pri obravnavah, diagnostiki in rehabilitaciji brez sprotnega vrednotenja, vpeljevanja novih tehnologij in ocenjevanja novih principov ne moremo več predstavljati, je zelo pomembno uvajanje IKT v sodobno zdravstvo (Kralj, 2009). Najnovejše IKT bodo doprinesle kakovostnejšo in na dokazih temelječo izvedbo kliničnih procesov, bolj transparentno in bolj učinkovito upravljanje zdravstvenega sistema in pomagale pri širjenju znanja MS ter bodo pri medicinskih raziskavah omogočile napredek (Stanimirović, 2015).
Pri eZdravju (Ministrstvo za zdravje, 2016) so zapisali: »eZdravje dolgoročno prinaša zmanjšanje administrativnih stroškov ter učinkovito obvladovanje zajetnih zdravstvenih in z zdravstvom povezanih podatkov ter informacij. Informatizacija omogoča nemoteno komunikacijo, varno in sledljivo izmenjavo podatkov ter elektronske dokumentacije med izvajalci zdravstvene dejavnosti.«
Naročanje oz. napotitev pacienta ima primarni namen pri razreševanju zdravstvenega stanja pacienta. Kasnejša zdravstvena obravnava je odvisna od zdravstvenega stanja in problema, ki ga ima pacient (Kralj, 2009). Elektronsko naročanje v Sloveniji poteka s primarne na sekundarno in terciarno raven ter znotraj sekundarne in terciarne ravni. (Ministrstvo za zdravje, 2016). Namen eNaročanja je vzpostavitev sistema za obvladovanje čakalnih vrst v Sloveniji (Pišek, 2014). Projekt e-zdravje je del konceptov, ki so bili sprejeti s strani Evropske unije, in velja za izvajanje programa e-Europe in e-Health (Mossialos, et al., 2010). Cilj projekta je zagotoviti učinkovitejše zdravstvene storitve (Ministrstvo za zdravje, 2008). Dosegli bomo večjo zadovoljstvo zaposlenih, saj bodo razbremenjeni, ker se bodo administrativna dela zmanjšala, posledično bo ostalo več časa za neposredno delo ob pacientu (Kadivec, et al., 2013).
Projekt eZdravje se je začel že leta 2008 in prinaša veliko učinkovitih elektronskih rešitev, kot so, eNaročanje, eRecept, Telekap, Teleradiologija, eTriaža, Referenčne ambulante, eKomunikacija, Upravljanje kliničnega znanja OpenEHR UKZ (nacionalna zbirka kliničnih modelov podatkov in demografskih modelov podatkov), SUVI (sistem za upravljanje z informacijsko varnostjo), eRCO (elektronski register o opravljenih cepljenjih), zNet (sodobno zdravstveno komunikacijsko omrežje), CRPP (centralni register podatkov o pacientu) (Ministrstvo za zdravje, 2016).
Projekt eZdravje je sofinanciran iz Evropskega socialnega sklada in omogoča izboljšanje uporabe IKT, pripomore k boljši varnosti informacijskih tehnologij, s projektom bo omogočeno tudi boljše obvladovanje zajetnih zdravstvenih podatkov, je hkrati podlaga za boljše in kakovostne ter učinkovite zdravstvene storitve, cilj je uveljaviti e-poslovanje v vsakdanjo rabo v zdravstvu in izboljšati dostopnost do zdravstvenih storitev tudi ranljivim skupinam prebivalstva. Zaposlenim v zdravstvu projekt prinaša lažji dostop do vseh zdravstvenih informacij, diagnostike ter ostalih obravnav in omogoča enostavnejšo komunikacijo s primarnega na sekundarni nivo ter obratno (Eržen, 2009).
You must be logged in to post a comment.