Ko se srečata sočutje in predpisi v svetu zdravstvenih terminov
Z veseljem vam predstavljamo pismo zdravstvenega delavca, ki se vsakodnevno spopada z izzivi, ki izhajajo iz potreb pacientov, obenem pa se znajde v kompleksnem labirintu zakonodaje. Objavljamo ga v celoti.
Če imate tudi sami kakšno zanimivo zgodbo, jo z veseljem sprejmemo na naslovu info@ambulanta.net.
”Gospa je en dan pred načrtovanim pregledom v specialistični ambulanti, poklicala in izrazila, da zaradi šolskih obveznosti sina ne more priti na pregled ob 8.15, ter vprašala, ali bi lahko prišla uro kasneje. Zdravstveni delavci so ji pojasnili, da je urnik že polno zaseden in da je čakalna doba za pregled 3 mesece in sprememba termina ni mogoča, saj so naročeni že drugi pacienti. Gospa je nato predlagala zamenjavo termina z drugim pacientom, kjer bi ona prišla ob 9.15, pacient pa ob 8.15. Vprašali smo jo, kako naj to izvedemo, a gospa ni imela konkretnega odgovora, zato je predlagala, da ji dodelimo drug termin.
Ponudili smo ji termin čez dva dni ob 11.30, da bi se izognili morebitnim jutranjim obveznostim. Gospa je bila zadovoljna s predlaganim terminom, se zahvalila in se prijazno poslovila. Po petih minutah nas je znova poklicala in izrazila željo po prvotnem terminu ob 8.15. Pojasnili smo ji, da smo jo že prenaročili ter storili prekršek pri prvotnem prenaročanju, saj bi morala za tovrstno spremembo poklicati najmanj deset dni prej. V skladu z “Zakonom o pacientovih pravicah” lahko pacient prenaroči termin le enkrat v okviru iste napotitve in le v okviru napotitve s stopnjo nujnosti hitro ali redno in da ji tokrat žal več ne moremo ustreči.”
Zakon o pacientovih opredeljuje, da: ”Pacient ali v njegovem imenu njegov ožji družinski član lahko brez navajanja razlogov odpove termin najpozneje deset dni pred izvedbo zdravstvene storitve, in sicer le enkrat v okviru iste napotitve in le v okviru napotitve s stopnjo nujnosti hitro ali redno. Poznejša odpoved termina je dopustna le iz pacientovih objektivnih razlogov, pacient razlog za odpoved sporoči pisno. Pacientovi objektivni razlogi:
- nepričakovana hospitalizacija pacienta ali ožjega družinskega člana, ki onemogoča prihod pacienta na termin ali izvedbo zdravstvene storitve,
- nenadna bolezen, poškodba ali zdravstveno stanje pacienta ali ožjega družinskega člana, ki onemogoča prihod pacienta na termin ali izvedbo zdravstvene storitve,
- smrt ožjega družinskega člana pacienta (Pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov ter najdaljših dopustnih čakalnih dobah, 12. člen, 1. odstavek).
Čeprav je “Zakon o pacientovih pravicah” določen drugače, se zdravstveni delavci včasih znajdemo v situaciji, kjer odstopimo od predpisov v korist pacienta. Kljub temu pa takšnih izjem ne moremo upravičevati stalno, saj smo dolžni spoštovati predpise. V primeru inšpekcijskega nadzora se morebitne kršitve hitro ugotovijo, saj se beležijo v informacijskem sistemu. Za kršitev odgovarja zdravstveni delavec, ki je bil prijavljen v času kršitve in podjetje, v katerem je zaposlen.”