![GERB – gastroezofagealna refluksna bolezen GERB - gastroezofagealna refluksna bolezen](https://www.ambulanta.net/wp-content/uploads/2018/10/GERD-Girl-62502367_M-420x280_c.jpg)
Kaj je GERB ali gastroezofagealna refluksna bolezen?
GERB ali gastroezofagealna refluksna bolezen je posledica zatekanja vsebine želodca v požiralnik in višje po požiralniku v žrelo. Refluks pomeni vračanje oz. vrnitev, v našem primeru vračanje želodčne kisline nazaj v požiralnik in višje.
Bolezen ločimo glede nato kateri organi so najbolj prizadeti na ezofagealno (prizadet je požiralnik) in na ekstraezofagealno (prizadeti so organi nad požiralnikom ali zunaj njega).
Pri normalni prebavi nam mišica zapiralka (spodnja mišica zapiralka požiralnika) spusti hrano v želodec in prepreči vračanje vsebine iz želodca nazaj v požiralnik. V kolikor je zapiralka okvarjena ali ohlapna nam omogoča, da se vsebina iz želodca (hrana, pijača, želodčna kislina…) vrača nazaj v požiralnik in tako nastane GERB ali gastroezofagealna refluksna bolezen.
Vzroki GERB-a
Občasno vračanje kisline iz želodca (refluks) je precej pogosto. Nastanejo kot posledica prekomerno zaužite hrane, če gremo takoj po obroku v ležeči položaj, vračanje kisline pa občutimo tudi po določeni hrani. Ponavljajoči refluks kisline, ki je diagnosticiran kot GERB ima ponavadi druge vzroke in dejavnike tveganja ter lahko povzroči resne zaplete. Gastroezofagealna refluksna bolezen se pojavi pri ljudeh vseh starosti in včasih iz neznanih razlogov. GERB se pojavi, ko mišica zapiralka na dnu požiralnika postane šibka ali se odpre, ko se nebi smela.
GERB se pojavlja bolj pogosto pri:
- ljudeh ki, imajo prekomerno telesna težo zaradi povečanega pritiska na trebuh oziroma želodec,
- nosečnicah zaradi povečanega pritiska na trebuh oziroma želodec,
- pri ljudeh, ki jemljejo nekatere zdravila, vključno z nekaterimi zdravili za astmo, blokatorji kalcijevih kanalčkov, antihistaminiki, sedativi in antidepresivi,
- ljudeh, ki kadijo in so izpostavljeni pasivnemu kajenju ali drugemu dima
Hiatalna kila je pogoj, v katerem odprtina v diafragmi omogoča vrhu želodca, da se premakne v prsni koš. S tem se zmanjša pritisk v esophageal sfinkterju in povečuje tveganje za GERD.
Simptomi GERB-a ali gastroezofagealne refluksne bolezni
Glavni simptom GERB-a je zgaga. Ljudje občutijo pekoč občutek za žličko v prsnem košu oziroma v grlu. Zgaga je bolj prisotna, če oseba leži ali se z glavo nagne navzdol, zgaga se tudi pogosteje pojavlja po zaužitju obroka.
Vsi ljudje z GERB-om ne občutijo zgage in lahko občutijo druge simptome:
- občutek tujka v žrelu
- slabost ali bruhanje
- slab zadah
- težave z dihanjem
- težave ali bolečine pri požiranju razpad
- hripavost ali glasovna utrujenost
- kašelj
- bolečine v prsnem košu
- motnje spanja
Komplikacije
Sčasoma lahko kronično vnetje v požiralniku povzroči:
- zožanje ali stenozo požiralnika
Poškodbe spodnjega požiralnika zaradi želodčne kisline povzroči nastajanje brazgotin. Brazgotine zožajo pot po kateri potuje hrana, kar povzroča težave pri požiranju.
- razjede na požiralniku
Želodčna kislina lahko povzroči rane oz. razjede na požiralniku kar povzroča bolečine, krvavitve, težko požiranje.
- Barrettov požiralnik – sprememba epitelija v požiralniku zaradi draženja želodčne kisline
Pri 10% ljudi, ki imajo GERB se odkrije tako imenovani Barettov požiralnik. Barettov požiralnik se kaže kot sprememba epitelija zaradi draženja želodčne kisline. Ta vrsta obolenja poveča za nastanek raka na požiralniku za 40%.
Kako potrdimo GERB?
Potrditev GERB-a lahko v večini primerov potrdimo že iz anamneze in kliničnega statusa. Preiskave, ki jih lahko zdravnik priporoča za potrditev GERB-a:
- Ezofagogastroduodenoskopija (gastroskopija)
You must be logged in to post a comment.